Wyrzucanie przez drukarkę pustych stron to jeden z częstszych problemów, które pojawiają się podczas drukowania. Zdarza się też, że strony pokryte są tylko częściowo, choć do tej pory drukarka działała bez zarzutu. Brzmi znajomo? Na szczęście w większości przypadków ten problem da się łatwo wyeliminować.

Przyczyny drukowania pustych stron mogą być różne – od nieprawidłowego podłączenia drukarki po problemy z tuszem lub tonerem. Zebraliśmy najczęstsze z nich i utworzyliśmy tzw. checklistę, dzięki której krok po kroku możesz przeanalizować stan swojego urządzenia i dowiedzieć się, w czym tkwi problem.

Sprawdź zawartość dokumentu

Może się to wydawać banalne, lecz trzeba o tym wspomnieć. Sprawdzenie drukowanego pliku powinno być pierwszą czynnością, gdy urządzenie oddaje puste kartki. Łatwo przeoczyć czyste strony, jeśli znajdują się one w środku lub na końcu dokumentu. Usuń je umieszczając kursor u góry strony i naciskając klawisz Backspace. Pomocne może być również usunięcie podziałów stron z dokumentu.

Upewnij się, że urządzenie jest właściwie podłączone

Jaka jest pierwsza czynność, którą wykonujemy w razie problemów z jakimkolwiek urządzeniem? Zgadza się – wyłączamy i włączamy je ponownie. Zdarza się, że puste strony są wynikiem błędu lub zacięcia się drukarki. W takim przypadku zresetowanie jej powinno pomóc.

Ponowne uruchomienie urządzenia nie przyniosło pożądanego rezultatu? Przynajmniej wiesz, że problem leży gdzie indziej i możesz przejść do kolejnego kroku – sprawdzenia kabli i wtyczek. Powodem drukowania pustych stron może być źle podłączony kabel USB lub sieciowy. Upewnij się, że kable nie są uszkodzone, a wtyczki zostały prawidłowo wpięte do odpowiedniego gniazda. Dla pewności możesz je wypiąć i wpiąć ponownie.

Wyczyść kolejkę wydruku

Błędy w kolejce wydruku zakłócają pracę drukarki. Mogą powodować m.in. drukowanie niekompletnych plików, a także uciętych lub pustych stron.

Aby wyczyścić kolejkę wydruku w systemie Windows przejdź do zakładki Urządzenia i drukarki w Panelu sterowania, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę drukarki i wybierz opcję Wyświetl kolejkę wydruku (w niektórych przypadkach opcja ta może nazywać się nieco inaczej, np. “zobacz, co jest drukowane”). W zakładce Opcje wybierz Wyczyść kolejkę wydruku.