Za każdym wkładem HP kryją się setki godzin testów oraz lata prac inżynieryjnych i naukowych, aby klienci mogli uzyskiwać najwyższej jakości wydruki.

Pojęcia tusz i toner są czasem używane zamiennie, ale są pewne różnice, o których warto wiedzieć i o nich pamiętać.

Oba produkty są materiałami eksploatacyjnymi przeznaczonymi do drukarek, ale innego rodzaju oraz działają w inny sposób. Istnieją też różnice dotyczące ich wydajności oraz eksploatacji co stanowi ważne kryterium wyboru optymalnego sprzętu do naszego domu czy biura.

Nawet kwestia stosunku wydajności do ceny wygląda inaczej. Który produkt jest przeznaczony do drukarki atramentowej, a który do laserowej tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Przedstawiamy podstawowe różnice pomiędzy tuszem i tonerem

Tusz i toner są materiałami eksploatacyjnymi do drukarek, ale nie mogą być stosowane zamiennie. Tusz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania drukarki atramentowej, a toner zapewnia działanie drukarki laserowej.

Niewiele osób wie, że 100% oryginalnych tonerów HP i 82% oryginalnych tuszy HP wykonanych jest z materiałów pochodzących z recyklingu.

Ponad 4,7 miliarda plastikowych butelek zostało ponownie wykorzystanych jako materiał do produkcji nowych oryginalnych tuszy HP6To inne atuty produktów pomijanych w trakcie zakupów. Świadomość ponad wszystko jak mawiają, a dbanie o ekologie dla niektórych użytkowników stało się bardzo ważnym kryterium wyboru.

Oryginalne wkłady do drukarek biurowych HP pomagają unikać ataków z wykorzystaniem mikroukładów, dzięki zastosowaniu bezpiecznej technologii kart inteligentnych.

Co warto jeszcze wiedzieć o technologii związanej z tuszami?

Oryginalne tusze HP są wytwarzane na bazie wody w celu uzyskania bezzapachowego, nisko emisyjnego druku.

Tonery

HP z własnej inicjatywy projektuje i testuje swoje systemy drukujące tak, aby spełnić kryteria oznakowania ekologicznego dotyczące emisji (IAQ, Blue Angel).

Trzeba również pamiętać, aby zastosować odpowiednią wersję tuszu lub tonera, która jest kompatybilna z daną drukarką.

Różnica pomiędzy tuszem a tonerem polega nawet na samej konsystencji. Tusz stosuje się w mokrej technice. We wnętrzu głowicy znajduje się substancja barwiąca, która z jej pomocą jest przenoszona na papier. W ten sposób drukarki atramentowe zapewniają wysoką jakość kolorowych wydruków. Z kolei toner stosuje się w suchej technice druku. Pojemnik jest wypełniony proszkiem barwiącym, który za pomocą bębna zostaje przeniesiony na papier. Cały proces jest dość prosty -zachodzi dzięki wiązce laserowej. Zarówno tusze, jak i tonery charakteryzują się wysoką jakością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych dzięki czemu możemy cieszyć się intensywnymi kolorami odpornymi na wyblakniecie.

Właściwości tuszów i tonerów

Drukarki laserowe mogą być tańsze w eksploatacji niż drukarki atramentowe. Ponadto obniżenie kosztów uzyskuje się, korzystając z zamienników sprawdzonych producentów. Przy wyborze drukarki należy zwrócić uwagę na specyficzne cechy tuszów i tonerów. Tuszów nie należy wystawiać na działanie słońca, a tonery należy chronić przed wilgocią i słońcem.

Drukarka laserowa a atramentowa – którą wybrać?

Drukarki laserowe są droższe od atramentowych i najlepiej sprawdzają się, gdy drukuje się dużo dokumentów. Plusem jest to, że możliwość awarii jest mniejsza, a toner nie zasycha co bardzo ułatwia eksploatację.

Z kolei tusz do drukarki hp lub urządzenia innej marki może zasychać, gdy drukarka nie jest używana przez długi czas, dlatego zaleca się korzystanie z niej raz na dwa tygodnie lub częściej.

Wystarczy wydrukować jedną stronę, aby mieć pewność, że tusz będzie zdatny do użytku, gdy będziemy tego potrzebować, unikniemy wtedy zbędnych dodatkowych kosztów. Drukarka atramentowa jest tańsza, a na dodatek nie trzeba zastanawiać się, czy wybrać wersję monochromatyczną czy kolorową. Laserowa drukarka kolorowa jest zdecydowanie droższa. Można też wybrać drukarkę atramentową z dodatkowymi funkcjami kopiowania i skanowania. Drukarki laserowe nadal są bardziej polecane jako rozwiązanie do biura lub na użytek domowy, gdy istnieje konieczność drukowania wielu dokumentów w czerni.

Wybór należy do Was i zależy od indywidualnych potrzeb.

Wady i zalety drukarek atramentowych

Tym, co już na pierwszy rzut oka zwraca w drukarkach atramentowych, jest ich niewielka cena, która jest podstawowym kryterium dla wielu potencjalnych kupców.

Wadą drukarek atramentowych jest ich stosunkowo niska wydajność, ponieważ czas drukowania pojedynczych kartek wynosi nawet kilkanaście sekund.

Szybkość działania, świetna wydajność i niski koszt eksploatacji urządzenia to tylko część zalet nowoczesnych drukarek laserowych. Co prawda, kosztują one nieco więcej, ale w dłuższej perspektywie czasowej ich zakup może być bardziej opłacalny – zwłaszcza jeśli dużo drukujemy. Warto wiedzieć ,że koszt wydruku z drukarki laserowej jest bowiem nawet 20% niższy, niż ma to miejsce w przypadku drukarki atramentowej.

Cechy urządzeń wielofunkcyjnych xerox i hp na,które warto zwrócić uwagę przed kupnem.Urządzenia wielofunkcyjne laserowe – Xerox – porównanie cen sprzętu komputerowego w sklepach internetowych.
Porównanie najlepszych ofert roku.

W poprzedniej części omówiliśmy kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego do domu. O ile nie miały one wpływu na sam zadruk, a jedynie na komfort użytkowania, tak w tej części zastanowimy się nad technicznymi aspektami urządzeń wielofunkcyjnych.

Druk atramentowy czy laserowy?

Rozpoczniemy od fundamentalnego pytania przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego. Przed laty wybór był prostszy i zwykle sprowadzał się do odpowiedzi – atramentowa do domu. Teraz jednak na rynku można znaleźć ogromną ilość kolorowych drukarek laserowych, więc i wybór należy przemyśleć. Druk atramentowy ma swoje plusy, przede wszystkim mniejsze koszty druku jak w przypadku drukarek laserowych, przy czym należy pamiętać o regularnym przedrukowaniu, aby atrament nie zaschnął na głowicy. Te drugie znowu na plus nadrabiają szybkością druku i w wielu przypadkach jakością. Poza tym należy zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie.

Dodatkowe wyposażenie

Wybierając urządzenie wielofunkcyjne zamiast samej drukarki, mamy na uwadze potrzebę posiadania skanera oraz konieczność kopiowania posiadanych dokumentów. Aktualnie wiele osób posiada możliwość pracy zdalnej z własnego zacisza domowego, dlatego korzystanie z drukarki wielofunkcyjnej nabrało szczególnego znaczenia. Wbudowany skaner pozwala nam na szybsze przenoszenie potrzebnych dokumentów z kartki papieru do pamięci komputera, niektóre urządzenia pozwalają na skanowanie bezpośrednio przez aplikację mobilną lub nawet do chmury. Natomiast kopiarka okaże się niezastąpiona, jeśli musimy nie dość, że zeskanować dokumenty to jeszcze wydrukować je w konkretnej ilości kopii. Bardzo przydatnym dodatkiem może być wspomniany w poprzedniej części automatyczny dwustronny zadruk – duplex. Oczywiście najważniejszym dodatkiem jest moduł wifi, pozwalający na swobodną pracę bez konieczności podłączania drukarki do sieci przewodowej. Dodatkowym atutem jest dotykowy panel sterowania drukarką, dzięki czemu obsługa urządzenia jest uproszczona w ogromnym stopniu. Podając przykład pozwolę sobie na umieszczenie urządzenia laserowego [LINK] HP Color LaserJet Pro M479dw który spełnia powyższe wymagania, oferując przyjazny interfejs, 2 letnią gwarancję z możliwością przedłużenia do 3 lat po rejestracji produktu u producenta. Oferuje prędkość na poziomie 27 stron na minutę. Standardowy toner pozwala na zadruk 2400 stron w czerni, oraz 1200 w kolorze.